Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Seriál: Dabéři - TOS (3. část)

čt 24. února 2011      autor: Hermione02      přečteno: 7265x      komentáře: 0

Uhura, Sulu, Chekov Každý film nebo seriál, ať kvalitní či nikoliv, záhy po svém uvedení do kin a později na DVD, rozděluje své fanoušky na dvě skupiny. První skupina upřednostňuje jeho originální verzi a druhá skupina je zase pro dabing. Portál Trekkies.cz vám přináší již třetí díl seriálu, který představuje jednotlivé dabéry, kteří se podíleli na převedení Star Treku do češtiny. Třetí část, která nyní začíná, vás seznámí s posledními hlavními dabéry původní série. Zaměříme se na dabéry Uhury, Sulu a Chekova.

Pro připomenutí, 1. a 2. část seznamování s dabéry TOS naleznete zde a zde.

Nichelle Nichols - Helena Brabcová - Nyota Uhura

Helena Brabcová Helena Brabcová se narodila roku 1964 a je dcerou známého herce Vladimíra Brabce. Po studiu na hudebně-dramatickém oddělení Státní konzervatoře v Praze hostovala např. v Divadle Jiřího Grossmanna, filmoví diváci si jí mohli všimnout ve filmech Anděl svádí ďábla či Samotáři. Její práce pro film a televizi však spočívá především v dabingu, kromě TOS nadabovala Nichelle Nichols jako Uhuru i v 1. - 4. filmu. Pozorní posluchači ji mohli slyšet mj. i ve filmech X-Men jako Mystique, Česká spojka jako Swans či Strážce (paní Merriweatherová).

George Takei - Vilém Udatný - Hikaru Sulu

Vilém Udatný Vilém udatný se narodil roku 1969 v Písku. Po studiu na hudebně-dramatickém oddělení Státní konzervatoře v Praze působil v Středočeském divadle v Kladně, hostoval však i v divadle ABC či Národním divadle, kterého je od roku 1996 stálým členem. Vilém Udatný se objevil v několika televizních filmech a seriálech, je možno jmenovat např. Boží pole s. r. o., Nemocnice na kraji města - nové osudy či Ať žijí rytíři!. Jeho práce pro film a seriály je však více spjata s dabingem, jeho hlas jsme mohli slyšet např. ve filmech Něco na té Mary je jako Brett Favre, Tygrova brigáda jako Pelletier či Tak trochu jiná love story jako Jonas. V seriálové tvorbě si hlasu Viléma Udatného jistě všimli pozorní diváci Doktorka Quinnové (Matthew Cooper), Hvězdné brány (Pete Shanahan) či právě Star Treku (Hikaru Sulu).

Walter Koenig - Otakar Brousek ml. - Pavel Chekov

Otakar Brousek ml. Otakar Brousek ml. se narodil roku 1957. Po studiu na hudebně-dramatickém oddělení Státní konzervatoře v Praze působil v divadle v Kladně, následně v Městských divadlech pražských, aby následně zakotvil v Divadle ABC. Několikrát se objevil i ve filmech, z filmové tvorby je možno jmenovat např. filmy Hop a je tu lidoop či Snowboarďáci. Příznivci zahraničních filmografie však znají Otakara Brouska především díky dabingu, nadaboval mnoho filmových i seriálových postav. Za všechny je možno uvést např. Star Wars: Epizodu I - Skrytou hrozbu (Darth Maul), ságu Harry Potter (Remus Lupin) nebo Předčítač (Michael Berg). V seriálové tvorbě ho diváci mohli slyšet v Čarodějkách (Andy Trudeau), Hvězdné bráně Atlantidě (plukovník Steven Caldwell) nebo ve Star Treku (Pavel Chekov).

Malý bonus na závěr

Putování po dabérech Originální série již máme za sebou. Jak se již stalo tradicí, i nyní je zde ukázka s dabingem Uhury, Sulu a Chekova. Ukázka je z dílu 2x10 - Zrcadlo, zrcadlo.

Nyní je prostor k diskuzi. S hlavními dabéry TOS jsme se seznámili, jaký je ale váš osobní názor na dabing originální série? Byli dabéři hlavních postav vybráni dobře? Nebo byste osobně vybrali někoho jiného? A pamatujete si nějakou "památnou" hlášku v češtině?

kontraadmirál Hermione02
autor: Hermione02
vydáno: čt 24. února 2011
přečteno: 7265x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG